בעלים של מבנה ישן או דירה בבניין ישן? תתחילו לדאוג לתחזוקה, ומהר!

הזנחה היא אחת הסיבות העיקריות לירידה בערך של בתים ישנים ומבנים ישנים. זה פוגע בכם בכמה וכמה דרכים, ישירות ועקיפות, ויוצר מצבים מאוד לא נעימים, לכם, לשוכרים, ואפילו לציבור העוברים ושבים. הרשויות המקומיות והעיריות בישראל מחזיקות בצי של פקחים עירוניים שתפקידם, בין היתר, הוא לדאוג שאתם, הבעלים של המבנים, הבתים המשותפים והשטחים השונים לא תזניחו את המבנה, לפחות ברמה שמהווה מטרד לציבור.

אבל הפקח לא שם כדי לדאוג לנכס שלכם. הוא גם לא שם כדי לוודא שלא תחוו ירידת ערך, או קושי במכירה או בהשכרה של הנכס. הוא שם כדי לדאוג לציבור הכללי, ויש לו את הסמכות לתת לכם אזהרות ודוחות בשם העירייה.

לאן בורח הכסף כאשר המבנה לא מתוחזק?

  1. נזילות – מים הם הכוח השקט והמתמיד ביותר בעולם. הם יודעים לחדור, אט אט או במהירות מופלגת, כמעט לכל חומר בו הם פוגשים, ולייצר נזקים מתמשכים ולעיתים נסתרים מעין. הזנחה של הצנרת במבנה, בין אם היא של מים שחורים או מי ברז, היא ממש מתכון לצרות גדולות, עד כדי פגיעה ברשת החשמל של הנכס, ואפילו פגיעה מבנית. לתקן את הנזק לאחר שהוא כבר קרה, בטח אם הוא התפתח לאורך זמן, יכול לעלות לכם הרבה מאוד כסף.
  2. קשיים בהשכרה – אם הבניין מוזנח ולא מתוחזק, יהיה קשה יותר להשכיר אותו, ואז יהיה קשה יותר לממן את התיקונים שבלעדיהם שוב יהיה קשה להשכיר אותו. זה מעגל שחייבים לשבור, כי מבנה שעומד ריק עולה לכם בארנונה והוצאות אחרות, בעוד שמבנה שעומד מושכר מכניס לכם כסף. זו מתמטיקה פשוטה, וללא תחזוקה נאותה המשוואה מסתיימת תמיד במינוס.
  3. דוחות וקנסות – במקרים בהם החצר או חלקי הבניין הפונים לרחוב מוזנחים או פגומים בצורה שאינה מתקבלת על הדעת, זבל זרוק ומצטבר, שברים וסדקים גלויים לעין ועוד, סביר מאוד להניח שאתם עומדים לקבל קנס. נכון, זה מתחיל בדרישה לפעולה שמגיעה בצורת מסמך שנתלה על ידי הפקח במקום גלוי בבניין. אבל אם מסמך זה לא תפס את תשומת לבכם, לא דווח לוועד (אם ישנו) או פשוט נתלש בשוגג או בכוונה, הנה מצאתם את עצמכם מוציאים כספים על דוחות, שאם גם גורלם יהיה כגורל ההודעה הראשונה, צפו לשלם גם ריבית, וריבית דריבית על הדוח.
  4. צו פינוי – הזנחה רצינית וממושכת עלולה להוביל את הבניין שלכם למצב בו הוא יחשב למסוכן למגורים ולשימוש. במקרה זה אתם יכולים למצוא את עצמכם מול הוראה לעזוב את הבניין עד שהוא יתוקן בצורה מתקבלת על הדעת.
  5. שדרוג הנכס לפני מכירה – אם אתה מחפש למכור את הנכס, ורוצה לשדרג אותו לפני כן, קבל היתר לביצוע שינוי והרחבת מבנה.ללא תחזוקה אתה תמצא את עצמך בבעיה, שכן אם המבנה מוזנח קשות, תצטרך לבצע שורה של פעולות, הוצאות גדולות, ולעיתים המתנה רבה עד שתיישר את הקו מול הרשויות ותקבל את ההיתר שלך המתבקש.
שמואל זרין
שמואל זרין

צוות המומחים שלנו מציע גישה מקיפה לאחזקת מבנים. אנו מתמקדים באבחון מדויק של צרכי המבנה, תכנון וביצוע של פתרונות אחזקה אפקטיביים, ושימוש בחומרים וטכנולוגיות מתקדמים.

אז מה היה לנו עד עכשיו?
התקשרו עכשיו!